Battle In Bloom winners
Prizes were awarded for the best kept gardens and allotments and, of course, the most creative and eye-catching scarecrows.
See below for the results. A full report of the evening will appear in the Battle Observer next Friday (August 3).
BATTLE IN BLOOM AWARD WINNERS
Best Front Garden (Marjorie Spratt cup): Elaine Murray
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBest Container Garden (Civic Association shield): Mr and Mrs Rowse
Best Hidden Garden (Battle Floral and Horticultural cup): Dr Rice-Oxley
Judges Special Award (Battle Flower Club): Michael Holden
Best New Entrant (Ron Harris cup): Mr and Mrs McArthur
Best Year Round Display (Rosaline cup): Battle Choral Society, twitten flower bed
Best Hanging Baskets (Battle Town Council/Gough cup): The Bull Inn
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBest Floral Display by non-catering commercial premises (1066 cup): Farrago
Community Prize (Chamber of Commerce cup): Beautiful Battle
Best Floral Display by Public House (Observer plaque): The Kings Head
Best Floral Display by a Restaurant (Thorpe trophy): Blacksmiths Restaurant
Best Floral Display by a Bank or Building Society (Spooner-Leicester plate): Barclays Bank
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBest Front Garden in Lower Lake Area (Burstow and Hewitt trophy): Mrs J Robertson
Best Large Allotment: Ian Henson for 23 Cherry Gardens
Runner-up Large Allotment: Shirley Firmani for 8b Cherry Gardens
Best Small Allotment: Anne Gavin for 31 Cherry Gardens
Runner-Up Small Allotment: Mrs Bird for 7a Virgins Croft
Most Improved Allotment: Mrs Burgess for 6 Netherfield Hill
Best Watch Oak Allotment: Mrs Goodrum for 19 Watch Oak
Best Youth Scarecrow:
1st - Rowing Eight by Battle and Langton School (Year 6)
2nd - Sychronised Swimmers by Netherfield School
3rd - Wheelchair Basketballer by the Darvel Down and Area Residents Association
Best Scarecrow by a Business:
1st - Spectacular Success by Barraclough & Stiles
2nd - Canoeist by House of Cards
3rd - Demelza Children’s Hospice
Open Category:
1st - Horse and Rider by Pam Saunders
2nd - Daley Thompson by Battle Floral and Horticultural Society
3rd - Pole Vaulter by Battle Memorial Hall
Best Scarecrow Made of Recycled Materials: The Bull Inn
People’s Vote: Sychronised Swimmers by Netherfield School