Bognor Regis dog training club member's Crufts success
Georgina Krall (16) achieved a commendable fifth place in the famous dog show held at the NEC Birmingham as a reward for her hard work over many months.
She took part in the Young Kennel Club's elementary obedience with her Cavalier King Charles called Pippa.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdHer achievement was the highlight of another successful year for the club.
Its training classes in Felpham have again been well attended.
The present officers were all re-elected. New committee members '“ Janet Baldwin, Christine Whittington, Yvonne Tye and Sue Ryder '“ were welcomed.
Special mention was also made of the 1,500 which the club had raised for the Brent Lodge Bird and Wildlife Hospital from last year's companion dog show.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe 2008 show will take place on June 22 at the Jubilee Fields off Chalcraft Lane in North Bersted. The proceeds will go to the Sussex Animal Rescue.
The club's new term starts on April 4 and 5 at Felpham Village Memorial Hall.
Further information from the website www.bognordogclub.org, or from Maureen on 01243 825475, Hilary on 01243 860083 or Pam on 01243 827962.
The latest end of term tests had the following results:
Thursday, pre-beginners: 1 '“ Angela Bradley (Oscar); 2 '“ Debbie Walters (Bella); 3 '“ Celia Curtis (Louie); 4 '“ Karen Townsend (Jessie).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBeginners: 1 '“ Sue Pitman (Connie) pass; 2 '“ Linda Thompson (Anna) pass; 3 '“ Jackie Holmes (Sandie); 4 '“ Kevin Stocker (Buster).
Novice: 1 '“ David OIiver (Hattie) pass; 2 '“ Alaistair Tait (Milly) pass; 3 '“ Doreen Hicks (Jenny).
Friday, pre-beginners: 1 '“ Sarah Davey (Frank) pass; 2 '“ Louise Judge (Izzy) pass; 3 '“ Linda Farr (Toddy) pass; 4 '“ Barbara Turner (Trixie).
Beginners: 1 '“ Sue Davies (Lily); 2 '“ Sean Richardson (Teal); 3 '“ Louise Blissett (Reilly); 4 '“ Judy Barnett (Taryn).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdA Class: 1 '“ Sue Weller (Teasel); 2 '“ Pam Thompson (Katie); 3 '“ Heather Yuille (Jamie); 4 '“ Pam Thompson (Ebby).
Trophy winners: Tyson Trophy '“ Kevin Stocker (Buster).
Best gun dog heelwork '“ David Oliver (Hattie).
Bill Sayers Poppy Trophy '“ Pam Thompson (Ebby).
Best retrieve '“ David Oliver (Hattie).
Most improved terrier '“ Sarah Davey (Frank).
Shepperton Trophy '“ Sue Weller (Teasel).
Tobias Trophy '“ Sue Davies (Lily).