Arun District Council election results: Live updates
The ballot paper count started at Arun Leisure Centre in Felpham Way just after 11.30 this morning, after voters took to the polls yesterday (Thursday).
The results have started to come in as of 2pm, with all 54 seats up for election.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRESULTS:
BEACH WARD:
Daniel Purchese (LD) 833
James Walsh (LD) 945
Turnout: 37.99%
ALDWICK EAST:
Hugh Coster (Independent) 1086
Anthony Dixon (Independent) 1089
Turnout: 43.58%
YAPTON
Henry Jones (LD) 550
Amanda Worne (LD) 800
Turnout: 30.98%
BROOKFIELD:
Christopher Blanchard-Cooper (LD) 1376
Billy Blanchard-Cooper(LD) 1401
Turnout: 28.53%
FELPHAM EAST:
David Edwards (Conservative) 698
Paul English (Conservative) 725
Turnout: 25.95%
HOTHAM:
Jeanette Chapman (LD) 340
Steve Goodheart (Independent) 415
Turnout: 26.65%
ALDWICK WEST:
Claire Needs (LD) 595
Martin Smith (LD) 722
Turnout: 36.11%
FELPHAM WEST:
Gillian Madeley (Conservative) 747
Elaine Stainton (Conservative) 693
Turnout: 28.38%
RUSTINGTON WEST:
Jamie Bennett (LD) 1226
Pauline Gregory (LD) 1281
William Tilbrook (LD) 1128
Turnout: 37.14%
ARUNDEL AND WALBERTON:
Faye Catterson (Green Party) 884
Steven Dendle (Conservative) 1088
Grant Roberts (Conservative) 923
Turnout: 34.61%
MIDDLETON-ON-SEA:
Shirley Haywood (Independent) 637
Jacqueline Pendleton (Conservative) 643
Turnout: 35.84%
ANGMERING AND FINDON:
Paul Bicknell (Conservative) 1405
Michael Clayden (Conservative) 1168
Andrew Cooper (Conservative) Party 1177
Turnout: 32.00%
COURTWICK WITH TODDINGTON:
June Caffyn (Conservative) 645
Michael Northeast (Conservative) 631
Victoria Rhodes (Conservative)586
Turnout: 22.19%
BARNHAM:
John Charles (Conservative) 753
Christopher Hughes (Conservative) 932
Isabel Thurston (Green Party) 822
Turnout: 28.93%
EAST PRESTON:
Richard Bower (Conservative) 1524
Terence Chapman (Conservative) 1528
Paul Kelly (Conservative) 1443
Turnout: 34.71%
FERRING:
Roger Elkins (Conservative) 1070
Colin Oliver-Redgate (Conservative) 1069
Turnout: 38.98%
RUSTINGTON EAST:
Alison Cooper (Conservative) 975
Shaun Gunner (Conservative) 861
Turnout: 35.85%
ORCHARD
Francis Oppler (LD) 501
Samantha Staniforth (LD) 381
Turnout: 24.06%
BERSTED
Kenton Batley (LD) 760
Martin Lury (LD) 704
Gillian Yeates (LD) 742
MARINE
James Brooks (Independent) 684
Matthew Stanley (LD) 429
Turnout: 23.98%
PEVENSEY
Sandra Daniells (Independent) 403
Inna Erskine (LD) 396
Turnout: 25.07%
RIVER
Tracey Baker (LD) 912
Ian Buckland (LD) 962
Emily Seex (LD) 821
Turnout: 31.94%
PAGHAM (Final ward)
June Hamilton (Independent) 1257
David Huntley (Independent) 1438
Turnout: 45.27%