UKIP wiped out by Tories in Wealden and Lewes
Coming into the elections, the Conservatives had 21 seats out of 49, but at the end of today have 30 and an overall majority at County Hall, having taken all six seats off UKIP.
In Wealden the Tories won 13 of 15 divisions, with only Independent Democrats Daniel and Stephen Shing being the two other successful candidates in Polegate & Watermill and Willingdon & South Downs respectively.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdMeanwhile the Lib Dems retained their three seats in the Lewes district and took Newhaven and Bishopstone from Conservative Peter Charlton, who defected from UKIP after the EU referendum result.
Independent county councillor for Lewes Ruth O’Keeffe was re-elected with a huge 1,500 vote majority.
Full results:
LEWES DISTRICT:
Chailey (TORY hold), Jim Sheppard re-elected
Lewes (IND hold), Ruth O’Keeffe re-elected.
Newhaven and Bishopstone (LIB DEM gain from UKIP), Darren Grove elected.
Ouse Vallley West and Downs (LIB DEM hold), Sarah Osborne elected.
Peacehaven (TORY gain from UKIP), Nigel Enever elected
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRingmer and Lewes Bridge (LIB DEM hold) Philip Daniel elected.
Seaford North (TORY gain from UKIP), Phil Boorman elected
Seaford South (LIB DEM hold), Carolyn Lambert re-elected.
Telscombe (TORY gain from UKIP), Andy Smith elected
WEALDEN DISTRICT:
Arlington, East Hoathley and Hellingly (TORY hold), Nick Bennett re-elected.
Crowborough North and Jarvis Brook (TORY hold), Richard Stogdon re-elected.
Crowborough South and St John’s (TORY hold), Sylvia Tidy re-elected.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdForest Row and Groombridge (Tory hold), Francis Whetstone re-elected.
Hailsham Market (TORY gain from UKIP), Bob Bowdler elected.
Hailsham New Town (TORY win as previous two-member division), Gerard Fox elected.
Heathfield and Mayfield (TORY hold), Rupert Simmons re-elected.
Maresfield and Buxted (TORY hold), Roy Galley re-elected.
Pevensey and Stone Cross (TORY gain from UKIP), Tom Liddiard elected.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPolegate and Watermill (Ind Democrat hold), Daniel Shing re-elected
Uckfield North (TORY hold), Claire Dowling re-elected.
Uckfield South with Framfield (TORY hold), Chris Dowling re-elected.
Wealden East (TORY win new division): Bill Bentley re-elected.
Wealden North (TORY Hold), Bob Standley re-elected.
Willingdon and South Downs (Ind Democrat hold), Stephen Shing re-elected
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDon’t miss out on all the latest breaking news where you live.
Here are four ways you can be sure you’ll be amongst the first to know what’s going on.
1) Make our website your homepage
2) Like our Facebook page
3) Follow us on Twitter
4) Register with us by clicking on ‘sign in’ (top right corner). You can then receive our daily newsletter AND add your point of view to stories that you read here.
And do share with your family and friends - so they don’t miss out!
Always the first with your local news.
Be part of it.