Another key game in United play-off bid
This article contains affiliate links. We may earn a small commission on items purchased through this article, but that does not affect our editorial judgement.
United have faced two other sides chasing a top five finish in Ryman Football League Division One South over the past nine days and another lies in wait tomorrow (Saturday).
Sixth-placed United will travel to a Faversham Town team which is two places and three points better off having played an extra game.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad“That will be a really tough one,” said United manager Garry Wilson. “We’re still in there and it’s still under our control.”
With Sam Cole and Jack Walder available again after suspension, United should be just about at full strength.
Wilson is now content with his squad following several recent additions, the last of which was full-back Richard Davies at the end of last week.
Ryman Division One South top 10 (played-points): 1 Folkestone Invicta 41-99, 2 Dorking Wanderers 40-80, 3 Worthing 39-74, 4 Faversham Town 40-73, 5 Hythe Town 40-72, 6 HASTINGS UNITED 39-70, 7 Molesey 40-70, 8 Herne Bay 39-69, 9 Corinthian-Casuals 40-67, 10 Ramsgate 39-64.
TODAY’S FOOTBALL FIXTURES
RYMAN LEAGUE
South Division
Faversham Town v Hastings United (3pm)
SOUTHERN COMBINATION FOOTBALL LEAGUE
Division 1
Bexhill United v Sidlesham (3pm)
Southwick v Little Common (3pm)
MACRON EAST sUSSEX FOOTBALL league (3pm)
Premier Division
Hawkhurst United v Robertsbridge United
Mountfield United v Peche Hill Select
Rock-a-Nore v Ore Athletic
St Leonards Social v Battle Baptists
Division 1
Eastbourne Rangers v Wadhurst United
The JC Tackleway v Sidley United
Ticehurst v Old Hastonians
Division 2
Bexhill AAC v Eastbourne Athletic (3.30pm)
Catsfield v Icklesham Casuals
Little Common III v Northiam 75
Peche Hill Select II v Peasmarsh United
Division 3
Burwash v Mayfield
Hooe Sports v Herstmonceux II
Orington v West Hill United
Pebsham Sibex v St Leonards Social II (1.30pm)
Sedlescombe Rangers II v Bexhill United II
Division 4
Battle Baptists II v Hawkhurst United II (1.30pm)
Grasshoppers Old Boys v Bexhill AAC II
Punnetts Town v The JC Tackleway II
Wittersham II v Victoria Baptists
Division 5
Battle Baptists III v Parkfield (3.30pm)
Magham Down v Hampden Park United
Robertsbridge United II v Sandhurst
St Leonards v Icklesham Casuals II
Hastings & District FA Junior Cup (2.30pm)
Semi-final
Westfield III v Crowhurst
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDon’t miss out on all the latest breaking news where you live.
Here are four ways you can be sure you’ll be amongst the first to know what’s going on.
1 Make this website your homepage
2 Like our Facebook page at facebook.com/pages/Sport-Sussex
3 Follow us on Twitter @SportSussex
4 Register with us by clicking on ‘sign in’ (top right corner). You can then receive our daily newsletter AND add your point of view to stories that you read here.
And do share with your family and friends - so they don’t miss out!